2/24/2013 - Abilene Speedway Results...                                                                                                             

IMCA Hobby Stocks

A-Main 01 --  1. Kenny Ware, Belton; 2. Jeremy Oliver;; 3. Brian Stich, Topeka, Kan.; 4. Ronnie Gregory, Cross Plains; 5. Cory Adams, Des Moines, Iowa; 6. Michael Scott, Merkel; 7. April Phillips, Abilene; 8. Daniel Brewer, Hawley; 9. Kendall Rea, Sweetwater; 10. Gerald Spalding Jr, Abilene; 11. Rodney Born, San Angelo; 12. Chris Mims, Dublin; 13. Bud Ohliger, Abilene; 14. Marc Kimball, Lamesa; 15. Tylan Davis, Sweetwater; 16. GW Egbert IV, Belton; 17. David Bissonnette, Stephenville; 18. Truman Davis, Sweetwater.

Heat 01 --  1. David Bissonnette, Stephenville; 2. Ronnie Gregory, Cross Plains; 3. Cory Adams, Des Moines, Iowa; 4. Kenny Ware, Belton; 5. GW Egbert IV, Belton; 6. Rodney Born, San Angelo; 7. Daniel Brewer, Hawley; 8. Bud Ohliger, Abilene; 9. Marc Kimball, Lamesa.

Heat 02 --  1. Jeremy Oliver;; 2. Tylan Davis, Sweetwater; 3. Chris Mims, Dublin; 4. Brian Stich, Topeka, Kan.; 5. Michael

Scott, Merkel; 6. Gerald Spalding Jr, Abilene; 7. April Phillips, Abilene; 8. Truman Davis, Sweetwater; 9. Kendall Rea, Sweetwater.

IMCA Modifieds

A-Main 01 --  1. Danny Hogue, Abilene; 2. William Gould, Calera, Okla.; 3. Vince Ogle, Lubbock; 4. Fred Wojtek, Abilene; 5. Trevor Egbert, Salado; 6. Ken Schrader, Concord, N.C.; 7. Jesse Sobbing, Glenwood, Iowa; 8. David Davis, Sweetwater; 9. Tommy Fain, Abilene; 10. Darin Leonard, Sinton; 11. Paul Kiner;; 12. John Gober, Poolville; 13. Chase Jupe, Waco; 14. Joe Spillman, Austin; 15. Josh McGaha, Abilene; 16. Kenny Stone, Belton; 17. Keith White, Academy; 18. Josh Most, Red Oak, Iowa; 19. P. Egbert, Copperas Cove; 20. Charles Brewer, Abilene; 21. Jody Buzbee, Aquilla.

B-Main 01 --  1. Jesse Sobbing, Glenwood, Iowa; 2. P. Egbert, Copperas Cove; 3. Paul Kiner;; 4. Brad Smith, Round Rock; 5. Sean Barragan, Sioux City, Iowa; 6. Donald Banker;; 7. Mary Hogue, Abilene; 8. Danny Turner;; 9. Ben Ketteman, Pflugerville; 10. Joe O'Bryan, Round Rock; 11. Bill Pittaway, Corpus Christi.

B-Main 02 --  1. Tommy Fain, Abilene; 2. Ken Schrader, Concord, N.C.; 3. John Gober, Poolville; 4. Ronnie Sebree, Midland; 5. Doug Easterling, Rule; 6. Cody Tidwell, Round Rock; 7. Brendon Gemmill, Ponca City, Okla.; 8. Jimmy Sumerour;; 9. Jerry Frydrych, Austin; 10. Dale Sudberry, Buffalo Gap; 11. Kenneth Graves, Tahoka.

B-Main 03 --  1. Kenny Stone, Belton; 2. Chase Jupe, Waco; 3. Darin Leonard, Sinton; 4. Jimmy Tidwell, Round Rock; 5. Mark Patterson, Abilene; 6. Trey Melton, Lubbock; 7. Jamey Jones, Bowie; 8. Chase Allen, Midlothian; 9. Preston Jones, Central Point, Ore.; 10. Mike Van Genderen, Newton, Iowa.

Heat 01 --  1. Fred Wojtek, Abilene; 2. Josh McGaha, Abilene; 3. Bill Pittaway, Corpus Christi; 4. Jesse Sobbing, Glenwood, Iowa; 5. Brad Smith, Round Rock; 6. Danny Turner; 7. Donald Banker;.

Heat 02 --  1. Vince Ogle, Lubbock; 2. Jody Buzbee, Aquilla; 3. P. Egbert, Copperas Cove; 4. Ben Ketteman, Pflugerville; 5. Paul Kiner;; 6. Sean Barragan, Sioux City, Iowa; 7. Joe O'Bryan, Round Rock; 8. Mary Hogue, Abilene.

Heat 03 --  1. Danny Hogue, Abilene; 2. Charles Brewer, Abilene; 3. Tommy Fain, Abilene; 4. Ronnie Sebree, Midland; 5.

Jimmy Sumerour;; 6. John Gober, Poolville; 7. Doug Easterling, Rule; 8. Pat McGuire, Belton.

Heat 04 --  1. Josh Most, Red Oak, Iowa; 2. Trevor Egbert, Salado; 3. Ken Schrader, Concord, N.C.; 4. Cody Tidwell, Round Rock; 5. Brendon Gemmill, Ponca City, Okla.; 6. Dale Sudberry, Buffalo Gap; 7. Jerry Frydrych, Austin; 8. Kenneth Graves, Tahoka.

Heat 05 --  1. William Gould, Calera, Okla.; 2. Joe Spillman, Austin; 3. Kenny Stone, Belton; 4. Chase Jupe, Waco; 5. Chase Allen, Midlothian; 6. Preston Jones, Central Point, Ore.; 7. Jamey Jones, Bowie.

Heat 06 --  1. Keith White, Academy; 2. David Davis, Sweetwater; 3. Darin Leonard, Sinton; 4. Jimmy Tidwell, Round Rock; 5. Mark Patterson, Abilene; 6. Trey Melton, Lubbock; 7. Mike Van Genderen, Newton, Iowa.

IMCA Southern SportMods

A-Main 01 --  1. Dean Abbey, Waco; 2. Brad Shirley, Springtown; 3. GW Egbert IV, Belton; 4. Gabe Tucker, Carbon; 5. Justin Shaw, Sweetwater; 6. Chad Hertel, Abilene; 7. Cody Leonard, Sinton; 8. Bradley Poor, Abilene; 9. Sid Kiphen, Gatesville; 10. David Phillips, Abilene; 11. Allen Montgomery, Fort Worth; 12. James Holder, China Spring; 13. Cory Williams, Slaton; 14. J.C. Howell, Mabank; 15. Johnny Torres, San Antonio; 16. Kevin Rutherford, Flower Mound; 17. Stephen Robison, Abilene; 18. Shane Priddy, Abilene; 19. Randy Doyle, Killeen; 20. Duain Pritchett, Combine; 21. Alec Smith, hobbs, N.M.

B-Main 01 --  1. Kevin Rutherford, Flower Mound; 2. Randy Doyle, Killeen; 3. James Holder, China Spring; 4. Levi Ely, Merkel; 5. Terry Owen, Merkel; 6. Gary Underwood, Abilene; 7. Gary Harris, Austin; 8. Tyler Fain, Tuscola; 9. Kenny Ware, Belton; 10. Bret Bush, Cisco; 11. Michael Tennison, Baird; 12. David Goode Jr., Copperas Cove.

B-Main 02 --  1. Chad Hertel, Abilene; 2. GW Egbert IV, Belton; 3. Cory Williams, Slaton; 4. Jarrett Roberts, Temple; 5. Ronnie Welborn, Princeton; 6. Kyle Wisdom, Abilene; 7. David Sanford, Abilene; 8. Justin Cass, Abilene; 9. Chase Parson, Abilene; 10. Creed Sherle, Hobart, Okla.; 11. Mike Easterwood, Sundown; 12. Johnny Brazell, Abilene.

B-Main 03 --  1. Shane Priddy, Abilene; 2. Alec Smith, hobbs, N.M; 3. J.C. Howell, Mabank; 4. Tommy Phillips, Abilene; 5. Clint Pelzel, Miles; 6. Ronnie Bell;; 7. Terry Buzbee, Waco; 8. Josh Whalley;; 9. Rickey Beard, Monahans; 10. Michael Maraschick, Midland.

Heat 01 --  1. Dean Abbey, Waco; 2. Johnny Torres, San Antonio; 3. Kevin Rutherford, Flower Mound; 4. James Holder, China Spring; 5. Terry Owen, Merkel; 6. Gary Underwood, Abilene; 7. Michael Tennison, Baird; 8. Tyler Fain, Tuscola.

Heat 02 --  1. Sid Kiphen, Gatesville; 2. Duain Pritchett, Combine; 3. Randy Doyle, Killeen; 4. Levi Ely, Merkel; 5. Gary Harris, Austin; 6. David Goode Jr., Copperas Cove; 7. Bret Bush, Cisco; 8. Kenny Ware, Belton.

Heat 03 --  1. Bradley Poor, Abilene; 2. David Phillips, Abilene; 3. GW Egbert IV, Belton; 4. Jarrett Roberts, Temple; 5. Cory Williams, Slaton; 6. Creed Sherle, Hobart, Okla.; 7. David Sanford, Abilene.

Heat 04 --  1. Allen Montgomery, Fort Worth; 2. Stephen Robison, Abilene; 3. Chad Hertel, Abilene; 4. Ronnie Welborn,

Princeton; 5. Mike Easterwood, Sundown; 6. Kyle Wisdom, Abilene; 7. Justin Cass, Abilene; 8. Johnny Brazell, Abilene.

Heat 05 --  1. Cody Leonard, Sinton; 2. Brad Shirley, Springtown; 3. Alec Smith, hobbs, N.M; 4. Terry Buzbee, Waco; 5. Josh Whalley;; 6. Rickey Beard, Monahans; 7. J.C. Howell, Mabank; 8. Tommy Phillips, Abilene.

Heat 06 --  1. Gabe Tucker, Carbon; 2. Justin Shaw, Sweetwater; 3. Shane Priddy, Abilene; 4. Michael Maraschick, Midland; 5. Danny Patterson, Merkel; 6. Clint Pelzel, Miles; 7. Ronnie Bell;.

IMCA Stock Cars

A-Main 01 --  1. Mike McCarthy, Hutto; 2. Robert Barnett Sr., Sweetwater; 3. Jason Adcock, San Angelo; 4. Kyle Clough,

Wallace, Neb.; 5. Cory Davis, Eunice, N.M; 6. Nyle Godwin, Redfield, Iowa; 7. Gabe Tucker, Carbon; 8. Tristan Carman,

Killeen; 9. Tyler Muirhead;; 10. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 11. Randy Killen, Des Moines, Iowa; 12. Charlie Coleman, Granbury; 13. Jeff Joldersma, Mc Clelland, Iowa; 14. Cary White, Lamesa; 15. Duain Pritchett, Combine; 16. Terry Wojtek, Sterling City; 17. Lance Shaw, Sweetwater; 18. Jim Thorp, Mertzon; 19. Matt Guillaume, Haslet; 20. Mart Wampler, Snyder; 21. Michael Sheen, Lamesa.

B-Main 01 --  1. Cary White, Lamesa; 2. Charlie Coleman, Granbury; 3. Terry Wojtek, Sterling City; 4. Scott Kristinek, Lubbock; 5. Mike Walter, Mansfield; 6. Mike Golightly, Morgan; 7. Richard Vogt, Fairfield, Iowa; 8. Charles Brown, Tuscola; 9. H. Chance Brown, Tye; 10. Wayne Stremmel, Stamford.

B-Main 02 --  1. Nyle Godwin, Redfield, Iowa; 2. Gabe Tucker, Carbon; 3. Randy Killen, Des Moines, Iowa; 4. Johnathan

Davis, Sweetwater; 5. Bill Poindexter, Clyde; 6. Adam Schwarz, Waco; 7. J.C. Howell, Mabank; 8. Bill Brzezinski, Roby; 9.

Willie Free, Snyder; 10. Billy Wade, San Angelo.

B-Main 03 --  1. Tyler Muirhead;; 2. Mart Wampler, Snyder; 3. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 4. Joshua Curnutte, Montague; 5. Kurt Trusty, Wallace, Neb.; 6. Travis Sutherlin, Aztec, N.M; 7. Jason Batt, Harker Heights; 8. Kelly Brown, Merkel; 9. Zachary Riley;; 10. Rex Higgins, Bloomfield, N.M.

Heat 01 --  1. Michael Sheen, Lamesa; 2. Tristan Carman, Killeen; 3. Charlie Coleman, Granbury; 4. H. Chance Brown, Tye; 5. Cary White, Lamesa; 6. Scott Kristinek, Lubbock; 7. Charles Brown, Tuscola.

Heat 02 --  1. Mike McCarthy, Hutto; 2. Jeff Joldersma, Mc Clelland, Iowa; 3. Terry Wojtek, Sterling City; 4. Richard Vogt,

Fairfield, Iowa; 5. Mike Golightly, Morgan; 6. Mike Walter, Mansfield; 7. Wayne Stremmel, Stamford.

Heat 03 --  1. Cory Davis, Eunice, N.M; 2. Kyle Clough, Wallace, Neb.; 3. Nyle Godwin, Redfield, Iowa; 4. Gabe Tucker,

Carbon; 5. J.C. Howell, Mabank; 6. Willie Free, Snyder; 7. Billy Wade, San Angelo.

Heat 04 --  1. Duain Pritchett, Combine; 2. Robert Barnett Sr., Sweetwater; 3. Adam Schwarz, Waco; 4. Randy Killen, Des Moines, Iowa; 5. Bill Poindexter, Clyde; 6. Johnathan Davis, Sweetwater; 7. Bill Brzezinski, Roby.

Heat 05 --  1. Lance Shaw, Sweetwater; 2. Jason Adcock, San Angelo; 3. Tyler Muirhead;; 4. Jason Batt, Harker Heights; 5. Travis Sutherlin, Aztec, N.M; 6. Mart Wampler, Snyder; 7. Zachary Riley;.

Heat 06 --  1. Jim Thorp, Mertzon; 2. Matt Guillaume, Haslet; 3. Kelly Brown, Merkel; 4. Adam Armstrong, Beatrice, Neb.; 5. Rex Higgins, Bloomfield, N.M; 6. Joshua Curnutte, Montague; 7. Kurt Trusty, Wallace, Neb..

Street Stocks

A-Main 01 --  1. Michael Gaydos, Slaton; 2. Ronnie O'Neal, Midland; 3. Josh Abels, Abilene; 4. William McNeely, Hamlin; 5. Danny Rister, Hamlin; 6. Richard Wells, Pleasanton; 7. John Rister, Anson; 8. Alton Fambro, Elmendorf;

9. Jason Parker, Hamlin; 10. Brian Comer, Odessa; 11. Jayson Garner, Hamlin; 12. Renee Bingham, San Angelo; 13. Robert Hall, Hamlin; 14. Rusty Hinson, San Angelo; 15. Cory Burns, Sweetwater; 16. Kary Scott;; 17. Brandon Elkins, Anson; 18. D.J. Rister, Anson; 19. Mitch Calvert, Christoval; 20. Mark Critchfeld, Christoval; 21. Billy Lindsey, Merkel.

Heat 01 --  1. Ronnie O'Neal, Midland; 2. Mitch Calvert, Christoval; 3. Billy Lindsey, Merkel; 4. Brandon Elkins, Anson; 5. Brian Comer, Odessa; 6. Mark Critchfeld, Christoval; 7. D.J. Rister, Anson.

Heat 02 --  1. Richard Wells, Pleasanton; 2. John Rister, Anson; 3. Danny Rister, Hamlin; 4. William McNeely, Hamlin; 5. Cory Burns, Sweetwater; 6. Robert Hall, Hamlin; 7. Rusty Hinson, San Angelo.

Heat 03 --  1. Michael Gaydos, Slaton; 2. Jason Parker, Hamlin; 3. Josh Abels, Abilene; 4. Jayson Garner, Hamlin; 5. Alton Fambro, Elmendorf; 6. Renee Bingham, San Angelo; 7. Kary Scott;.